Ned med vapnen!

KMI eller ISP, vad är det?

Sedan 1935 har den svenska myndighet som ansvarat för kontroll av krigsmaterielexport varit den så kallade Krigsmaterielinspektionen (KMI).

1996 ombildades KMI och ersattes tillsammans med den myndighet som inom UD ansvarat för strategisk exportkontroll till Inspektionen för strategiska produkter (ISP).

ISP ansvarar för tillstånds- och utförselfrågor för krigsmateriel. Enligt lag ska ärenden som är av "principiell betydelse eller annan särskild vikt" överlämnas till regeringens prövning.

ISP verkar i nära samråd med Utrikesdepartementet och Försvarsdepartementet. Myndigheten har också löpande kontakt med de företag som berörs av kontrollverksamheten samt det parlamentariskt tillsatta Exportkontrollrådet.

Send this page by email.   Visa en utskriftsvänlig version av den här sidan.   Visar en PDF-version för den här sidan.