Säljer Sverige vapen till krigförande länder och diktaturer?
Ja. Trots riktlinjer som borde förhindra detta säljer Sverige krigsmateriel till både krigförande länder och länder som allvarligt och omfattande kränker de mänskliga rättigheterna – däribland flera diktaturer.
I toppen av listan över länder som under tioårsperioden 2015-2024 köpte mest krigsmateriel av Sverige finns länder som deltar i väpnade konflikter, som Förenade arabemiraten (ca 19,5 miljarder kronor) och Indien (ca 7,2 miljarder kronor). På listan finns också flera länder där det förekommer grova och omfattande kränkningar av mänskliga rättigheter, såsom i t.ex. Pakistan (5,3 miljarder kronor) och Thailand (3 miljarder kronor). Siffrorna kommer från Svenska Freds sammanställningar av regeringens skrivelser om vapenexport.
Under 2024 gick enligt Svenska Freds uträkningar 37 procent av exporten till länder som den amerikanska organisationen Freedom House rankar som ofria eller delvis fria, det vill säga icke-demokratier och diktaturer.
Två exempel på diktaturer som köper krigsmateriel av Sverige är Förenade arabemiraten och Saudiarabien. Båda länderna deltar i den väpnade konflikten i Jemen som pågått sedan 2015. Under perioden 2015-2024 har Förenade arabemiraten köpt krigsmateriel från svenska företag för omkring 19,5 miljarder kronor och Saudiarabien för omkring 463 miljoner kronor. Sverige har enligt Svenska Freds beräkningar exporterat krigsmateriel till den saudiledda koalitionen som krigar i Jemen till ett värde av över 20 miljarder kronor under perioden sedan 2015.
Källa: Regeringens skrivelser om strategisk exportkontroll; ISP:s redogörelse för den svenska vapenexporten 2024 till regeringen. Beräkningarna som gäller demokratifördelning är gjorda av Svenska Freds, baserat på Regeringens skrivelser och organisationen Freedom Houses demokratiranking
Uppdaterad 2025-05-07