Hör av dig
till oss

KONTAKTA OSS

Adress

Polhemsgatan 4
112 36 STOCKHOLM

Frågor och synpunkter

info@svenskafreds.se

Presskontakt och bilder

Besök vårt pressrum

Kontouppgifter

Swish 901-0851
Bankgiro 901-0851
Plusgiro 901085-1

Organisationssekreterare

Medlemsfrågor, givarservice och insamlingsfrågor
Miriam Refai
070-763 48 52
info@svenskafreds.se
Telefontid: mån-tor 9:30-12.00 och 13.00-16.00

Ordförande

Agnes Hellström
070-954 05 13
agnes.hellstrom@svenskafreds.se

Generalsekreterare

Karin Wall Härdfeldt
070-284 34 32
karin.wall.hardfeldt@svenskafreds.se

Pressekreterare och redaktör

Maja Landin
070-763 48 57 / 073-813 45 08
maja.landin@svenskafreds.se

Ansvarig för frågor om hållbar fred och säkerhet

Gabriella Irsten
073-093 85 07
gabriella.irsten@svenskafreds.se

Ansvarig för nedrustningsfrågor

Linda Åkerström (Föräldraledig)
070-763 48 51
linda.akerstrom@svenskafreds.se

Projektledare nedrustningsfrågor

Tilda Wendefors
070-292 44 61
tilda.wendefors@svenskafreds.se

Kampanjledare mördarrobotar

Deborah Solomon
073-093 65 18
deborah.solomon@svenskafreds.se

Insamlingsansvarig

Caroline Leuhusen
070-763 48 56
caroline.leuhusen@svenskafreds.se

Ekonomi

Elizabeth Wan
070-763 48 55
elizabeth.wan@svenskafreds.se

Projektledare Fredsakademin

Theodora Pettersson
073-055 43 41
theodora.pettersson@svenskafreds.se

Projektassistent Fredsakademin

Sara Husic
073-093 62 68
sara.husic@svenskfreds.se

Engagemangssamordnare Fredsakademin

Frågor om Fredsakademin, engagemang och värnplikten
Rebecka Lindholm Schulz
073-063 30 58
fredsakademin@svenskafreds.se

Medlemskommunikation

Har vi ringt dig? Just nu ringer vi våra medlemmar och givare för att berätta om vårt arbete och hur du kan vara en del i fredsarbetet under 2021.

Vi ringer från nummer 0752751789 och 0752751790.

Har du frågor?
Kontakta Insamlingsansvarig Caroline Leuhusen
070-763 48 56
caroline.leuhusen@svenskafreds.se

 

SVENSKA FREDS CENTRALSTYRELSE

Det här är Svenska Freds centralstyrelse som valdes på kongressen 2020. Vill du nå en styrelseledamot kan du mejla info@svenskafreds.se

Ordförande

Agnes Hellström, Stockholm
070-954 05 13, agnes.hellstrom@svenskafreds.se

Ordinarie ledamöter

Mikael Botnen Diamant, ordinarie (vice ordförande)
Petra Lind, ordinarie (vice ordförande)
Camilla Orjuela, Göteborg

Edvin Arnby-Machata
Sofia Hultqvist, Göteborg/Dhaka
Tora Törnquist, Lund

Suppleanter

Kerstin Varenius
Alex Brekke

Presentation av styrelsens ledamöter

VALBEREDNING

Svenska Freds valberedning valdes på kongressen 2018. Vill du nå valberedningen kan du mejla valberedningen@svenskafreds.se.

Ordinarie ledamöter

Clara Hamrén
Rolf Lindahl
Sofia Tuvestad

Suppleanter

Sara Farhoudi