Uttalande från Svenska Freds 23 juni
Natten mot söndag 22 juni, svensk tid, attackerade USA i strid med internationell rätt tre mål i Iran, anrikningsanläggningarna Fordo och Natanz samt det kärntekniska centret Isfahan.
Natten mot söndag 22 juni, svensk tid, attackerade USA i strid med internationell rätt tre mål i Iran, anrikningsanläggningarna Fordo och Natanz samt det kärntekniska centret Isfahan. Svenska Freds fördömer de amerikanska bombningarna. Genom attacken har USA nu anslutit sig till Israels pågående anfallskrig mot Iran – ett agerande som fått Iran att svara Israel och allvarligt hota freden i hela regionen. Det riskerar att dra in fler länder i en förödande konflikt.
De två kärnvapenstaterna, USA och Israel, har som motiv för sina attacker angett att Iran varit nära att utveckla kärnvapen. Det vore förödande om fler länder utvecklar kärnvapen, men Iran är, till skillnad från Israel, part i icke-spridningsfördraget NPT, ett avtal som syftar till att förhindra spridningen av kärnvapen och främja global nedrustning. Inom ramen för detta avtal verkar även det internationella atomenergiorganet IAEA, vars uppdrag är att övervaka att länderna följer sina åtaganden. Enligt IAEA har man inte funnit några bevis för att Iran för närvarande har ett aktivt kärnvapenprogram eller avsikt att utveckla ett. Samtidigt har de uttryckt oro över Irans ökande förråd av anrikat uran.
Bombningarna är oavsett i strid med FN-stadgan, som förbjuder användning av våld annat än i självförsvar eller efter godkännande av FN:s säkerhetsråd. Det är dessutom alltid olagligt att attackera kärnenergianläggningar, i både fredstid och krigstid. Vägen till en värld fri från kärnvapen går genom nedrustningsförhandlingar inte bombningar.
Trots detta fokuserar flera världsledare i sina uttalanden inte på detta, utan istället på frågan om eventuella iranska kärnvapen. Det gäller även Sveriges statsminister Ulf Kristersson.
Det internationella samfundet måste nu samla sig för kraftfulla diplomatiska insatser och kräva ett omedelbart stopp för angreppen och ökade ansträngningar för att få samtliga kärnvapenstater att nedrusta.
I samband med Nato-toppmötet 24-25 juni i Haag bör Sverige tydligt fördöma USA:s bombningar i Iran och USA:s och Israels roll i den pågående upptrappning av konfliktnivån i regionen. Allt annat riskerar att ses som att europeiska ledare ger sitt tysta stöd till USA.
Svenska Freds har tidigare varnat för risken att Sverige, som medlem i Nato, inte kommer att stå upp för internationell rätt när andra Nato-länder bryter mot den. Att inte konsekvent fördöma överträdelser av internationell rätt underminerar den globala rättsordningen baserad på folkrätten, bidrar till civilt lidande på kort sikt och leder till ökad osäkerhet och minskat skydd för oss alla på längre sikt.