Home / Upptäck / Fred och Säkerhet / PRESSMEDDELANDE: Aktion för Gaza – 23 organisationer läser barnens namn i tio timmar

PRESSMEDDELANDE: Aktion för Gaza – 23 organisationer läser barnens namn i tio timmar

2025-10-17

Den 22 oktober samlas 23 organisationer för att under tio timmar läsa barnens namn på Odenplan i Stockholm.

Förra året samlades en rad organisationer på initiativ av Svenska Freds för att läsa namnen på de barn som dödats i Palestina och Israel sedan 7 oktober 2023. Sedan dess har tusentals fler barn dödats i Gaza. På onsdag 22 oktober samlas organisationerna igen för att under tio timmar läsa barnens namn på Odenplan i Stockholm. På listan finns 18 726 namn. 

Sedan 7 oktober 2023 har mer än ett barn i timmen dödats i Gaza. Gaza har blivit världens farligaste plats för barn och är en av vår tids värsta humanitära katastrofer. De organisationer som står bakom aktionen samlas därför för att ge plats åt de barn som inte fått växa upp. De samlas också för att kräva att Sverige agerar för folkrätten, och för alla barns rätt till liv.  

Aktionen planerades innan vapenvilan i Gaza trädde i kraft. Vapenvilan är avgörande för att rädda liv, men den är i ett skört läge och det humanitära behovet är enormt. Därför menar organisationerna bakom aktionen att Sveriges regering inte kan vänta med att agera, och att det inte bara är Sveriges moraliska skyldighet att agera, utan även en juridisk skyldighet enligt folkrätten.

Tillsammans kräver de att Sveriges regering agerar för: 

  • ett omedelbart, varaktigt eldupphör 
  • att blockaden av Gaza upphör och att humanitärt bistånd på ett säkert och villkorslöst sätt når civilbefolkningen i hela Gaza 
  • att återuppta stödet till UNRWA 
  • att tillsammans med EU avsluta handel med Israel som kan bidra till folkmord och andra allvarliga kränkningar av folkrätten
  • att internationell humanitär rätt upprätthålls av alla parter
  • att civilbefolkningen i Gaza skyddas från urskillningslösa attacker
  • att följa de internationella domstolarnas (ICJ och ICC) beslut
  • att alla civila som tagits gisslan eller hålls godtyckligt frihetsberövade friges omedelbart och villkorslöst.

 

Den 22 oktober kl 08 – 18 samlas organisationerna på Odenplan i Stockholm för att läsa barnens namn tillsammans med allmänhet och en rad andra namnuppläsare som bjudits in. Bland de inbjudna namnuppläsarna finns politiker, partiledare, artister och skådespelare.

Arrangörer:

Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen (initiativtagare) | Amnesty Sverige | Palestinagrupperna | Judar för israelisk-palestinsk fred (JIPF) | Olof Palmes Internationella Center | Oxfam Sverige  | Act Svenska Kyrkan | Barnrättsbyrån |  Internationella Kvinnoförbundet för Fred och Frihet | Kvinna till Kvinna | Clowner utan gränser | Kristna Fredsrörelsen  | RFSU | ABF |  Diakonia | Vårdförbundet | Human Rights Watch | ForumCiv | Ordfront | Vision| Individuell Människohjälp Sweden | Akademikerförbundet SSR | War Child | med flera. 

Om listan:

Listan består av de barn som hittills kunnat identifieras med namn, 53 israeliska barn och 18 673 palestinska barn som dödats på Västbanken och i Gaza. Men totalt beräknas betydligt fler barn ha dödats. Minst 20 000 barn har dödats i Gaza. Tusentals fler saknas och befaras vara begravda under rasmassor.

Presskontakt: 

Linnéa Petersson, pressekreterare
070-763 48 57
linnea.petersson@svenskafreds.se

Läs mer om manifestationen här.